Jak ušetřit na energiích? A kdo bude mít nárok na příspěvek?

Vyúčtování energií za loňský rok se pomalu blíží a s ním přibývají starosti nejedné domácnosti. Některé rodiny rostoucí ceny energií pocítí opravdu výrazně. Právě proto přišla vláda s návrhem vylepšení příspěvku na bydlení. Ten by měl lidem pomoci v boji s takzvanou energetickou chudobou. 

Podle návrhu vlády bude příspěvek navýšen a současně se rozšíří jeho platnost i na podnájemníky. Vládní návrh musí projít Sněmovna, kde se má schvalovat ve zrychleném řízení. Současně se očekává, že pokud budou náklady na energie i nadále stoupat, dojde k dalšímu navýšení příspěvků na bydlení. Než však dojde ke schválení a zároveň bude program vyplácen, musí si domácnosti ještě počkat. Navíc příspěvek se týká jen těch, kteří vlastníci bytu či trvale hlášení nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Velká část domácností tak žádnou podporu nedostane. Přinášíme proto tipy, jak ušetřit za energie i v současném, chladném počasí.

Tipy, jak ušetřit za energie

Měsíčně lze na energiích ušetřit několik stovek korun, při celoročním součtu výslednou částku jistě oceníte. Stačí přitom udělat jenom pár kroků, které nejsou rozhodně nijak složité. Ze všeho nejdříve byste se měli zamyslet nad tím, zda nepotřebujete vyměnit staré spotřebiče za novější a úspornější modely. Jednorázový výdaj se překvapivě brzy vrátí v podobě ušetřené energie.

Pokud máte doma například starší typ televize a díváte se na ni několik hodin denně, tak nákupem moderní LCD TV můžete za rok ušetřit i více než tisíc korun. Ještě větší pozornost byste měli věnovat svojí ledničce. Ta totiž běží celý den, náklady na energii jsou zde proto většinou výraznější. Ať už kupujete jakýkoliv spotřebič do domácnosti, tak si pohlídejte jeho energetickou třídu.

Vyměňte žárovky

Věděli jste, že výměnou klasických žárovek za úsporné zářivky můžete ušetřit až 80 procent elektřiny? Úsporné LED žárovky sice stojí při nákupu více, investice se ale brzy vrátí právě v nižším vyúčtování za elektřinu. Zároveň mají LED žárovky delší životnost. Lepší je upřednostnit méně žárovek ale zato silnějších, namísto více slabších žárovek.

Nenechávejte také zbytečně svítit v místnosti, kde zrovna nikdo není. To stejné platí o spotřebičích, které jsou v takzvaném pohotovostním režimu – jsou zapojeny do zásuvky, ale zároveň vypnuté. Denně je vypojovat nemusíte, stačí například při několikadenní nepřítomnosti.

Nízký a vysoký tarif

Podívejte se do smlouvy s dodavatelem energie, zda v ní máte uvedenou dvoutarifní sazbu. Díky tomu můžete v různých částech dne odebírat elektřinu za odlišnou cenu. Některé spotřebiče jako pračku, sušičku či myčku tak můžete zapínat právě v nízkém tarifu. Můžete u nich také využít funkci odloženého startu.

Netopíte příliš?

Některé domácnosti vytápí v zimě na příliš vysoké teploty. Opravdu potřebujete mít v bytě 25 stupňů Celsia? Každý stupeň dolů znamená až o 10 procent nižší spotřebu energie za celý rok. Například během spánku se doporučuje teplotu snížit o 3 až 4 stupně oproti běžné denní teplotě v bytě či domu.

Ušetřit za energie můžete různými způsoby. Je jen na vás, jakou cestu zvolíte a zda vůbec chcete něco měnit. Přinejmenším byste ale měli znát orientační roční spotřebu svojí domácnosti a také to, zda máte nárok na nový příspěvek na bydlení.